Mirosław Lewicki

  • Pochodzenie
    Łęknica, PL
  • Po godz.
    Przewodnik mużakowski
  • Linki
  • Hobby
    Podróże, turystyka rowerowa, regionalistyka

To, że jestem instruktorem witrażu jest czystym przypadkiem. W 1997 roku pomagałem znajomej w poszukiwaniu oryginalnego prezentu i trafiłem w Żarach do pracowni witrażownictwa.

Sprzedaż była prowadzona w jednym pomieszczeniu z produkcją i zainteresowało mnie to, co i jak ze szkłem wyprawiają w tym miejscu. Znajoma kupiła piękny witraż, a ja książkę o wytwarzaniu lamp witrażowych metodą Tiffany’ego. Postanowiłem spróbować i tak się zaczęło. Po roku miałem już zakupiony cały potrzebny sprzęt i odpowiednie umiejętności zdobyte pod kierunkiem poznanego witrażysty z Żar. Ta pasja trwa do dzisiaj. Nie zamierzałem zostać zawodowym witrażystą, a pracując z młodzieżą postanowiłem uczyć tej umiejętności na warsztatach. Początkowo bawiliśmy się witrażem tylko w domu dziecka w Łęknicy, gdzie byłem wychowawcą, a od 1999 zostałem instruktorem w domu kultury. Większość umiejętności z techniki tiffany’ego nauczyłem się z podręczników i poprzez praktyczne wykonywanie witraży, techniki witrażu w ołowiu nauczyłem się z książek. Szybko okazało się, że wykonanie samodzielnie małego witrażyka jest umiejętnością dostępną dla większości nastoletnich adeptów, a najważniejszą cechą jaką trzeba posiadać, to CIERPLIWOŚĆ.

Proces tworzenia witrażu jest wieloetapowy i żmudny, ale wynik zawsze wynagradza wysiłek tworzenia. Ponadto, uczestniczy się w nietypowych zajęciach i zdobywa rzadką umiejętność. Parę osób zaraziło się moją pasją i po zakończeniu uczestnictwa w zajęciach, zakupiło sprzęt i wykonuje  witraże. Pisząc to zdałem sobie sprawę, że jestem chyba najdłużej działającym (nieetatowym) instruktorem w domu kultury. Ile to jeszcze potrwa, trudno powiedzieć. Dotychczas praca z młodzieżą sprawia mi dużo przyjemności i wciąż mi się chce. Tym bardziej, że nasze zajęcia często przeradzają się w klub dyskusyjny na wszelakie tematy.

Nasze prace trafiły do szkoły, urzędu, a i w naszym kościele lampa wieczna, w postaci gołębia, to nasze dzieło. A co najważniejsze w wielu domach w Łęknicy wiszą, bądź stoją prace naszych młodych witrażystów.


https://mok.leknica.pl/wp-content/uploads/2016/03/witraże-1-e1458773309365.jpg
https://mok.leknica.pl/wp-content/uploads/2016/03/witraże-3.jpg
https://mok.leknica.pl/wp-content/uploads/2016/03/witraże-5.jpg
https://mok.leknica.pl/wp-content/uploads/2016/05/Sekcja-witrażownictwa-01-e1462653692528.jpg

 

Translator
%d bloggers like this: